Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 sierpnia 2018 r.
15:20

Jarmark Jagielloński już trwa. Pajda chleba, rzeźbiona mysz, a może słomkowy kapelusz?

Autor: Zdjęcie autora agdy
61 6 A A

Kolejka po chleb, kuźnia przed Ratuszem, Stare Miasto już za ciasne, gra muzyka. To znaczy, że się zaczął Jarmark Jagielloński

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Solidna pajda chleba ze smalcem plus kiszony ogórek – za 6 złotych. Bochenek 10 zł. I do tego trzeba po to wszystko stać w kolejce. Siedzieć wygodnie można przy stole rozstawionym koło Trybunału Koronnego ale tam trzeba pracować bo to miejsce warsztatów instrumentów z wikliny. Dorośli i dzieci starają się upleść coś co będzie przypominało tamburyn gdzie za brzękadła służą kapsle. 

Jarmark Jagielloński trwa od kilku godzin a już może mówić o frekwencyjnym sukcesie, bo powoli nie da się przejść uliczkami Starego Miasta.

- Ile kosztuje ta mysia? – pyta chłopiec oglądający drewniane zwierzątka. – 15 złotych – słyszy. – A to nie, bo mam tylko 14 – mówi zawiedziony. Wołany przez właścicieli stoiska na ul. Złotej wraca i oczywiście transakcja zostaje dokonana, bo na jarmarku trzeba się targować.

Michał lat 8. i jego 10-letnia siostra Hania (na zdjęciu) przyjechali z rodzicami z Warszawy. Specjalnie na jarmark, na którym jeszcze nie zdążyli obejść wszystkich stoisk. – To był mój pomysł, żeby tu przyjechać bo jestem zakochana we frywolitkach a koronki są w tym roku na jarmarku najważniejsze – tłumaczy mama Michała, która już kupiła czarną frywolitkę. Cała rodzina będzie w Lublinie przez trzy jarmarkowe dni.

- Najchętniej ludzie kupują ptaki ale pierwszy na tegorocznym jarmarku poszedł zając – mówi żona rzeźbiarza Tadeusza Szulca. Przyjechali z Woli Korybutowej. – Jak zdrowie mężowi pozwalało to jeździliśmy także do Kazimierza ale teraz tylko na Jarmark Jagielloński. Zbieramy rzeźby przez całą zimę – dodaje. Najdroższe są pokaźne bociany za 100 złotych, małe koty, zające czy myszy są po 15 zł. Pan Tadeusz Szulc siedzi obok stoiska i można podpatrzeć jak powstają jego prace. – Mnie to nie przeszkadza – macha ręką pytany czy można zrobić mu zdjęcie.

Jarmark to miejsce gdzie nie działa kalendarz. Są twórcy ludowi robiący pisanki, kilka stoisk dalej można kupić sobie choinkowe ozdoby. Są ciepłe kapcie i słomkowe kapelusze.

Można spotkać dziewczynkę z gwiazdami betlejemskimi. – No właśnie, my już jesteśmy przygotowane do Bożego Narodzenia – żartuje opiekunka 8-letniej Mai. – Trzeba było pomalować gwiazdy farbami i naklejać ozdoby – tłumaczy dziewczynka, która przyjechała do Lublina z Grójca. Sądząc po palcach zabrudzonych farbą obie gwiazdy na jarmarkowych warsztatach ozdabiała sama. Młoda uczestniczka jarmarku ma napięty program, po warsztatach ze zdobienia gwiazd kolędniczych szła na wikliniarskie. W sobotę – nauka wycinanek.

I tu ważna informacja dla osób, które miały ochotę na udział w warsztatach przygotowanych w ramach jarmarku. Zapisy trwały bardzo krótko i miejsca zostały zarezerwowane. Teraz nie wszyscy z nich korzystają. Jeśli ktoś chce się czegoś nauczyć – niech przychodzi. Organizatorzy zapraszają chętnych jeśli mają wolne miejsca. No i zawsze jest co oglądać.

Nowością w tym roku są kurze koncerty. Jarmarkowa kura, najważniejszy symbol wydarzenia zaparkowała na placu Po Farze, koło wejścia na pocztę. Koło niej jest uliczna scena gdzie występują artyści. Dziś „Wokół kury” koncertowali goście z Wrocławia, kapela Timingeriu. W sobotę i niedzielę Teatr Makata.

Pozostałe informacje

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30